12.11.18

Експедицію у дельті Дунаю успішно завершено

З 6 по 8 листопада 2018 року тривала спільна річкова науково-дослідна експедиція «Дунай –2018», яка завершила цикл досліджень морського і річкового середовища, запланованих у поточному році. Під час експедиції державна установа «Держгідрографія» разом з державною установою «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» вивчали акваторії гирла Бистре, Очаківського гирла і Соломонова рукава дельти Дунаю.

Учасники експедиції провели комплексні гідрографічні, гідроакустичні, гідрологічні та міжнародно-правові дослідження у рамках науково-дослідних робіт, що внесені до відповідних планів на 2018 рік вказаних державних установ.

Заплановані експедиційні дослідження на окремих ділянках акваторії р. Дунай зумовлені необхідністю отримання нових детальних гідроакустичних та геоморфологічних даних про рельєф дна, виявлення навігаційних небезпек, а також затонулих об’єктів, в тому числі замулених та малорозмірних.

Серед основних завдань вказаних гідроакустичних досліджень важливе місце займав аналіз характеру та динаміки основних факторів седиментації дистанційними методами. Актуальність дослідження цих процесів визначається недостатньою вивченістю особливостей літологічних типів донних осадів та факторів закономірності їх розповсюдження, що має вплив на характеристики змін рельєфу дна.

Отримані гідроакустичні дані та побудовані відповідні геоморфологічні інформаційні моделі дна з урахуванням їх структурних і літологічних характеристик доповнять інформаційну базу банка океанографічних даних.

Проведення гідрографічних досліджень дозволило уточнити та підтвердити сучасний стан окремих діляноксуднового ходу р. Дунай, виявити загальний рельєф дна річкового русла, установити характер і розташування навігаційних небезпек.

Спільні комплексні гідрографічні та гідроакустичні дослідження виконувались в дельті Дунаю з метою:

- створення безпечних умов судноплавства на внутрішніх водних шляхах України загальноєвропейського значення;

- отримання сучасних гідрографічних даних з внесенням їх до спільного банку океанографічних даних Мінінфраструктури та НАН України;

- вивчення та моніторингу навігаційного стану зазначених акваторій р. Дунай;

- побудови відповідних геоморфологічних інформаційних моделей для різних ділянок дна з урахуванням їх структурних і літологічних характеристик.

Матеріали експедиційних досліджень, після подальших теоретичних узагальнень, будуть використані в процесі коректури річкових карт, посібників для плавання тощо.

Під час експедиції також було продовжено процес удосконалення методології та організації проведення спільних річкових (морських) досліджень з використанням спеціалізованих суден державної установи «Держгідрографія» Мінінфраструктури України, зокрема: малого гідрографічного судна «Шляховик» та малого гідрографічного катера «Гідрограф-3», з використанням технічних засобів дослідження морського середовища вказаної установи (зокрема, багатопроменевий ехолот) і державної установи «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» (мобільний гідроакустичний комплекс).

У ході виконання науково-технічних завдань експедиції «Дунай – 2018» також виконувалось калібрування використовуваних вимірювальних приладів, а саме мобільного гідроакустичного комплексу (в складі якого: гідролокатори бокового огляду ГБО-50 та ГБО-100МП) та багатопроменевого ехолоту Sea Bat 7101.

Частина спільних експедиційних досліджень проводилася на суміжних із Дунайським біосферним заповідником ділянках за погодженням із науковим керівництвом згаданого заповідника.

«Ми виконали третю в 2018 році спільну науково-дослідну експедицію, яка вивчала акваторії гирла Бистре, Очаківського гирла і Соломонова рукава дельти р. Дунай. Наша головна практична мета – це безпека судноплавства на внутрішніх водних шляхах України, яка в тому числі забезпечується сучасними даними для формування гідрографічного фрагмента банку океанографічних даних Мінінфраструктури та НАН України.

Враховуючи підсумки засідання Робочої групи з технічних питань Дунайської комісії, що відбулося у жовтні ц.р., де, зокрема, розглядалося питання адаптації Основних положень плавання по Дунаю, додатково до виконання запланованих наукових експедиційних досліджень керівництвом державної установи «Держгідрографія» був здійснений контроль за технічним станом берегових і плавучих засобів навігаційного обладнання на українській дільниці річки Дунай відповідно до рекомендацій зазначеної Комісії.

При підготовці до проведення спільних експедиційних досліджень був виконаний міжнародно-правовий аналіз особливостей навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства на прикордонних дільницях річки Дунай та досліджено правовий режим судноплавства в дельті Дунаю, що належить до внутрішніх водних шляхів загальноєвропейського значення» – коментує в.о. начальника ДУ «Держгідрографія», кандидат юридичних наук Олександр Щипцов.

Нагадаємо, що впродовж 2018 року представники державних установ «Держгідрографія» та «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» провели дві спільні комплексні науково-дослідні експедиції: «Дніпро – 2018» та «Чорне море – 2018».

Читайте також