Страницы

26.05.18

На місці знищеного поляками пам'ятника знайдено ознаки поховання вояків УПА

На кладовищі у селі Грушовичі біля Перемишля у третій день археологічних розкопок під колишнім пам'ятником УПА виявлено деталі, які можуть свідчити про поховання в цьому місті саме вояків УПА.


Про це повідомила представник Об'єднання українців у Польщі Ольга Соляр, яка перебуває на місці розкопок, на своїй сторінці у Facebook.

“Біля скелету молодого чоловіка знайдено гудзик від німецької натільної білизни, яка була у загальному вжитку серед членів УПА. Один з черепів має тріщину у лобовій частині, що вказує на удар в момент смерті, або “добивання”, - написала Соляр.

За її словами, на цьому ж рівні, глибині одного метра, перебуває також скелет ще одного чоловіка.

Соляр зауважила: українська сторона вважає, що це може свідчити про швидке поховання жертв вночі серед інших, більш старших могил, і підтверджувати свідчення свідків того часу.

Секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета повідомив, що у двох похованнях на глибині 1,6-1,7 метра віднайдені монети, а саме польські гроші 1920-х років випуску, які були в обігу під час Другої світової війни, і навіть в часи німецької окупації.

Раніше заступник голови ІНП Польщі Кшиштоф Швагжик заявляв, що у випадку виявлення людських останків їх буде досліджено і перепоховано зі встановленням надмогильного пам'ятника. Натомість, якщо в цьому місці польські спеціалісти нічого не знайдуть, то пам'ятник не встановлюватиметься. Швагжик зазначив, що у первинному вигляді пам'ятник воякам УПА, який існував до квітня 2017 року, не відновлюватиметься.

Як повідомлялося, українсько-польські історичні відносини загострилися у квітні 2017 року, коли польські націоналісти за підтримки місцевої влади знищили на кладовищі в селі Грушовичі поблизу Перемишля пам'ятник воякам УПА. Відразу після цього Київ заблокував проведення поляками ексгумацій в Україні, наполягаючи на відбудові знищених вандалами за останні роки на півдні Польщі українських місць пам'яті.